Full Awards: High School Scientists from Around the World Win Nearly $8M in Awards, Scholarships at Regeneron International Science and Engineering Fair - Society for Science (2022)

Washington, D.C.—Society for Science and Regeneron announced Grand Awards of the Regeneron ISEF 2022. Student winners are in ninth through twelfth grades who earned the right to compete at the Regeneron ISEF 2022 by winning a top prize at a local, regional, state or national science fair.

Grand Awards are presented in each of the 21 ISEF categories:

  • 1st Award: $5,000
  • 2nd Award: $2,000
  • 3rd Award: $1,000
  • 4th Award: $500

Winners of the Top Awards are selected from among the 1stAward winners:

  • George D. Yancopoulos Innovator Awardof $75,000
  • Regeneron Young Scientist Awards(2) of $50,000 each
  • The Gordon E. Moore Awardfor Positive Outcomes for Future Generations of $50,000
  • Craig R. Barrett Award for Innovation of $10,000
  • Robert Horvitz Prize for Fundamental Research of $10,000
  • Peggy Scripps Award for Science Communication of $10,000

EU Contest for Young Scientists Award

This award is presented to two projects that will represent Regeneron ISEF at the EU Contest for Young Scientists to be held in Leiden, Netherlands September 12-18, 2022.

ANIM007 — Year 5: Developing a Novel Multiple Linear Regression Model To Optimize Honey Bee Gut Immunity Using a Lactic Acid Bacteria Probiotic Mixture

  • Varun Madan, Lake Highland Preparatory School, FL, United States of America

ROBO002T — Soft Origami-Inspired 3D Print-In-Place Artificial Intelligence Robots

  • Saan Cern Yong, Sekolah Menengah Kebangsaan Katholik, Selangor, Malaysia
  • Sheng Ze Yeoh, Sekolah Menengah Kebangsaan Katholik, Selangor, Malaysia

Dudley R. Herschbach SIYSS Award

This award is a multi-disciplinary seminar inspiring youth to science, highlighting some of the most remarkable achievements by young scientists around the world. This award is named for Dudley R. Herschbach, Harvard Professor and 1986 Nobel Laureate in Chemistry. He is Board Chairman Emeritus of the Society for Science. The winning finalists will receive an all-expense paid trip to attend the Stockholm International Youth Science Seminar, which includes attendance at the Nobel Prize Ceremonies in Stockholm, Sweden.

BEHA001 — FollowMe: AI To Revolutionize Cortical Visual Impairment

  • Asmi Kumar, Milton High School, GA, United States of America

ENBM013 — A Novel End-to-End Deep Learning Pipeline for Stereotactic Cranial Surgery Planning

  • Emirhan Kurtulus, Cagaloglu Anadolu Lisesi, Fatih, Turkey

ROBO076 — Neuron-Specific Dropout: A Deterministic Regularization Technique To Prevent Neural Networks From Overfitting and Reduce Dependence on Large Training Samples

  • Joshua Shunk, Perry High School, AZ, United States of America

Peggy Scripps Award for Science Communication

This award will be given to the finalist that is best able to communicate their project to the lay public, explaining both the science and its potential impact on society.

EAEV066 — ElSa: A Novel Real-Time Wildlife Poacher Detection Solution Leveraging Machine Learning-Driven Spatio-Temporal Analysis of Nighttime UAV Thermal Infrared Videos

  • Anika Puri, Horace Greeley High School, NY, United States of America

Robert Horvitz Prize for Fundamental Research

Given to the projectthat represents the best in fundamental research that furthers our understanding of science and/ormathematics and promotes the understanding of natural phenomena without clearly defined applications towards processes or products in mind.

EAEV034 — Reconstruction Modeling Using Tectonics and Climate of Western North America

  • Rebecca Cho, Jericho High School, NY, United States of America

Craig R. Barrett Award for Innovation

This $10,000 award will be given to the finalist who best demonstrates an innovation in Science, Technology, Engineering and Math, recognizing that research and innovation are dependent on the integration of these disciplines, as well as, the impact they collectively have on our everyday lives.

ETSD005 — Around the World in Eighty Days: Small Radiosondes on a Great Mission

  • Amon Schumann, Robert-Havemann-Gymnasium, Germany

Gordon E. Moore Award for Positive Outcomes for Future Generations

This award will be given to the project that best demonstrates the founding principle of the Gordon and Betty Moore Foundation to make an enduring difference for future generations through rigorous scientific inquiry and a passion for discovery and invention.

TMED010T — BiDEx – A Screening System for Rapid Proactive Detection of Patients With Liver Fluke Infection Using a CNN Model To Detect Orphistorchis viverrini Eggs From Microscopic Fecal Images and a NN Model for Infection Risk Assessment

  • Chris Tidtijumreonpon, The Prince Royal’s College, Chiang Mai, Thailand
  • Napassorn Litchiowong, The Prince Royal’s College, Chiang Mai, Thailand
  • Wattanapong Uttayota, The Prince Royal’s College, Chiang Mai, Thailand

Regeneron Young Scientist Award

These finalists will be selected for their commitment to innovation in tackling challenging scientific questions, using authentic research practices and creating solutions to the problems of tomorrow.

EGSD018 — Engineering a Bifunctional Metal: Organic Framework for Efficient and Cost-Effective Hydrogen Production and Storage

  • Abdullah Al-Ghamdi, Al-Hussan High School, Eastern, Saudi Arabia

ENBM074 — Synthetic DNA Engineering With ICOR: Improving Codon Optimization With Recurrent Neural Networks Towards Efficient, Low-Cost, High-Efficacy Recombinant Vaccine and Pharmaceutical Manufacturing

  • Rishab Jain, Westview High School, OR, United States of America

George D. Yancopoulos Innovator Award

The George D. Yancopoulos Innovator Award recognizes the Best of the Best among the outstanding students from around the world who participate in Regeneron ISEF. The winning project is selected on the basis of outstanding and innovative research, as well as on the potential impact of the work — in the field and on the world at large.

ETSD014 — First Insights Into a Novel Synchronous Reluctance Electric Motor Design

  • Robert Sansone, Fort Pierce Central High School, FL, United States of America

ANIMAL SCIENCES

First Award of $5,000

ANIM006 — Mechanisms of High-Salt Diet-Induced Learning Deficit in Drosophila

  • Yi-Shan Hung, Taipei Municipal Zhongshan Girls High School, Chinese Taipei

ANIM007 — Year 5: Developing a Novel Multiple Linear Regression Model To Optimize Honey Bee Gut Immunity Using a Lactic Acid Bacteria Probiotic Mixture

  • Varun Madan, Lake Highland Preparatory School, FL, United States of America

Second Award of $2,000

ANIM003 — Averting Human-Elephant Conflict Using Machine Learning on Elephant Vocalizations

  • Chinmayi Ramasubramanian, Sri Kumaran Children’s Home – CBSE, Karnataka, India

ANIM015 — What You Eat, What You Are: Diet-induced Epigenetic Alteration of Tenebrio molitor’s Pigmentation

  • Minjun Shin, Hankuk Academy of Foreign Studies, Gyeonggido, South Korea

ANIM050 — Uncovering the Origin and Evolution of the Firefly Bioluminescence Storage Protein

  • Lauren Van, Portola High School, CA, United States of America

ANIM062 — A Non-Invasive Approach to the Treatment of Equine White Line Disease Using Poly-Wrap and Manuka Honey Topical

  • Emma Markowitz, Maine Homeschool, ME, United States of America

Third Award of $1,000

ANIM011T — Rearing Crickets Teleogryllus mitratus in Green LED Light Can Significantly Reduce Limb Autotomy and Mortality

  • Jrasnatt Vongkampun, Princess Chulabhon Science High School Pathumthani, Pathumthani, Thailand
  • Marisa Arjananont, Princess Chulabhon Science High School Pathumthani, Pathumthani, Thailand

ANIM019 — The Mechanism of Female Parasitoid Wasps, That Do Not Oviposit in the Hosts, Interrupt the Oviposition of the Other Female Wasps

  • Hisaaki Kawahara, Mie Prefectural Ise High School, Mie, Japan

ANIM029 — Loss of NMDA Receptor Signaling Results in Excess Proliferation of CNS and Neural Crest-Derived Cells

  • Sarah Schubel, Smithtown High School East, NY, United States of America

ANIM040 — Secret Sounds of Bees: Analysis of Honey Bee Vibroacoustics Using Hidden Markov Models

  • Amara Orth, Lewis Central High School, IA, United States of America

ANIM048 — Robotic Microinjection of Embryos for Producing Transgenic Mosquitoes

  • Grant Gallagher, Sage Hill School, CA, United States of America

ANIM066 — Harms and Benefits of Oral Sucrose To Reduce Adverse Events, Pain and Distress During Veterinary Needle Prick Procedures in Domestic Rabbits: Random Control Trial

  • Caleb Smith, Southwest Metro High School , MN, United States of America

Fourth Award of $500

ANIM002 — Application of Agroindustrial Residues in the Combat of the Arbovirus-Vector Mosquito (Aedes aegypti), Phase II

  • Joao Pedro Silvestre Armani, Colegio Alfa, Parana, Brazil

ANIM013 — The Characteristic of the Penetration Preference of the Field Related to Its Species Diversity by Selected Representatives of Hymenoptera, Flies, Beetles, and Butterflies for the Purpose of Revitalization Activities for Green Spaces in Cities and Farmlands

  • Gabriela Szczepanik, XIV Liceum Ogolnoksztalcace im. Stanislawa Staszica, Voivodeship Mazowieckie, Poland

ANIM017 — A Habitat Assessment Protocol To Determine Suitability for Southwestern Willow Flycatcher Occupancy in the Northern Rio Grande Watershed

  • Marissa Martinez, Monte Vista High School, CO, United States of America

ANIM024 — Seventeen Minutes: The Time of Host Blood Protein Remaining in Anopheles Mosquitoes

  • Liyuan Zhu, Shanghai Foreign Language School Affiliated to SISU, China

ANIM041T — Analysis of Coupled Nonlinear Dynamic Phenomena Using Sensors To Detect Abnormal Motion in Quadrupeds

  • Natalia Morrow, Notre Dame High School Belmont, CA, United States of America
  • Sabine Close, Sequoia High School, CA, United States of America

ANIM052 — Collective Behavior and Coastal Health: How Individual Personality Influences Population Mortality in a Marsh Ecosystem Predator-Prey Interaction

  • Regan Williams , John T Hoggard High School, NC, United States of America

ANIM054 — Using Cnidarian Nerve Nets To Visualize the Excitotoxic Effects of BMAA

  • Tyler Nagosky, Smithtown High School West, NY, United States of America

ANIM056 — Population Status and Monitoring of the Red-Crowned Parrot (Amazona viridgenalis) on O’ahu, Hawai’i

  • Kellen Apuna, Kamehameha Schools Kapalama Campus, HI, United States of America

BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES

First Award of $5,000

BEHA001 — FollowMe: AI To Revolutionize Cortical Visual Impairment

  • Asmi Kumar, Milton High School, GA, United States of America

BEHA003 — iPonder: A Multimodal and Anonymous Approach to Remote Teen Mental Health Diagnosis and Peer-Based Conversational Therapy via Deep Transfer Learning and Computer Vision

  • Vivek Kogilathota, Rick Reedy High School, TX, United States of America

Second Award of $2,000

BEHA021 — SuiSensor: A Novel, Low-Cost Machine Learning System for Real-Time Suicide Risk Identification and Treatment Optimization via Computational Linguistics

  • Siddhanth Pachipala, College Park High School, TX, United States of America

BEHA033 — A Quantitative Graphic Study and Wilcoxon Signed Rank Analysis To Determine If There Is a Significant Gender Difference in Summer Olympic Uniforms

  • Olivia Wagner, H.H. Dow High School, MI, United States of America

BEHA035 — Decoding the Underlying Neural Activity of Neurodegeneration in Traumatic Brain Injury

  • Haolin Li, Crescent School, Ontario, Canada

BEHA053T — Mechatronics in a Zimbabwean Girl’s World: Cultivating Interest in STEM Among Female Students in Zimbabwe by Using Mechatronics

  • Tadiswa-Chloe Mafara, Peterhouse Girls School, Mashonaland East, Zimbabwe
  • Tanatswa Matonda, Peterhouse Girls School, Mashonaland East, Zimbabwe

Third Award of $1,000

BEHA002 — Spark Care+: Personalized Music Therapy Device Utilizing Artificial Intelligence Model

  • Sarah Park, The Bolles School, FL, United States of America

BEHA017 — A Novel Application of Three-Dimensional Printing in Personalizing Drug Dosage

  • Mawaddah Ali, Umm Salamah, Makkah, Saudi Arabia

BEHA039T — Animated Legends: Recovering the Imaginary From the Amazonian Region City of Igarape-Miri Through Audiovisual Productions Based on Oral Narratives

  • Eloize Quintal Ferreira, Escola Municipal de Ensino Fundamental Aristóteles Emiliano de Castro, Pará, Brazil
  • Oscar Paraguassu, Escola Municipal de Ensino Fundamental Aristóteles Emiliano de Castro, Pará, Brazil

BEHA041 — Tell Me a Story: The Effects of Storytelling vs. Story-Reading on the Executive Functions of Fourth Graders

  • Edith Bachmann, Byram Hills High School, NY, United States of America

BEHA046 — A Novel Evaluation of Current Psychiatric Treatment Paradigms Involving Polypharmacy via Resting-State Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI) in a Sample of Patients With Bipolar I Disorder

  • Dara Neumann, Plainview-Old Bethpage John F. Kennedy High School, NY, United States of America

BEHA062 — Cognitive Profiling and Personalized Therapy Recommendation for Dementia Through a Language-Aware Multi-Model Artificially Intelligent System

  • Kosha Upadhyay, Bellevue Senior High School, WA, United States of America

Fourth Award of $500

BEHA006 — UDAN: Unobtrusive Sentiment Alert Using Natural Language Processing

  • Anagha Sampathkumar, National Public School, Indiranagar, Karnataka, India

BEHA013 — The Competition Behavior of Bike-Sharing Companies and Industry Price Evolution: A Game Theory Approach

  • Tianshu Xu, Shanghai Foreign Language School Affiliated to SISU, China

BEHA024 — American Dream or American Myth? A Linear Regression Analysis of American Attitudes as a Factor of Race and Ideology

  • Kyle Kavully, Plainedge High School, NY, United States of America

BEHA037T — Anti-Skeptical: Clusterization of the Hofstede Cultural Matrix via Machine Learning Methods Applied to the Analysis of Anti-Vax Behavior in Brazil

  • Joao Sassi Sandre, Colégio Visconde de Porto Seguro, Brazil
  • Pietro Quinzani, Colégio Visconde de Porto Seguro, Brazil

BEHA040 — Quantifying Linguistic Polarization for Congressional Representatives Facing Primary Challengers: A Random Effects Logit Regression Approach

  • Jack Kelly, Harrison High School, NY, United States of America

BEHA042 — The Effect of Virtual Learning on Student Long Term Self-Esteem

  • Sarah Garfield , Palm Beach Central High School, FL, United States of America

BEHA047 — Neurocognitive Tasks: Novel Markers To Predict and Prevent Adolescent Suicidal Behavior

  • Natasha Kulviwat, Jericho High School, NY, United States of America

BEHA055 — Detecting, Dismantling, and Defeating Environmental Racism Through the Lens of Urban Flooding

  • Skye Lam, Bronx High School of Science, NY, United States of America

BIOCHEMISTRY

First Award of $5,000

BCHM039 — Novel Plant-Derived Scaffolds Influence Cellular Mechanotransduction and Differentiation

  • Maya Butani, Moorestown High School, NJ, United States of America

Second Award of $2,000

BCHM029T — Computational Design, Docking, and Analysis of Novel Aryl Sulfone Compounds as Potential NNRTIs

  • Aarya Morgaonkar, Irvington High School, CA, United States of America
  • Andy Zhang, Irvington High School, CA, United States of America
  • Rohan Adwankar, Irvington High School, CA, United States of America

BCHM034 — Accelerated Bio-Chemical Depolymerization of Plastics From Surgical Face Masks: A Proactive Solution to the Impending Environmental Pandemic

  • Rohan Bhosale, Carmel High School, IN, United States of America

Third Award of $1,000

BCHM005 — A Novel Study of the Bio-insecticidal Properties of Annona reticulata L.

  • Sarvesh Prabhu, FIITJEE Junior College, Telangana, India

BCHM019 — Novel Inhibitors for Conserved Regions of RecA To Slow Bacterial Antibiotic Resistance

  • Matthew Noto, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

BCHM022T — An Integrative Approach of Utilizing Antipsychotic Supplements Designated for Schizophrenia and Endogenous Firing Rate Differential Equation Models To Induce Neuronal Synaptic Activity in PINK-1 Gene Mutated C. elegans With Parkinson’s Disease

  • Halley Compuesto, Vista Ridge High School, TX, United States of America
  • Mehak Gaba, Vista Ridge High School, TX, United States of America
  • Rajvi Babaria, Vista Ridge High School, TX, United States of America

Fourth Award of $500

BCHM006 — Scientific Web Tool for the Analysis and Visualization of the Packing of Biological Macromolecules

  • Nikola Ristic, Wilhelm-Ostwald-Schule, Sachsen, Germany

BCHM007 — BoxProtect: Identification of 2-Methoxy-1,4-Naphthoquinone From I. glandulifera and Exploration of Its Potential in Insect Pest Control

  • Helen Hauck, Nellenburg Gymnasium, Baden-Wuerttemberg, Germany

BCHM026 — Investigating the Therapeutic Potential of Epigallocatechin Gallate and Theaflavin-3, 3′-digallate on Inhibiting ACE2-Spike Protein Binding and Mitigating Induced-Cellular Death by SARS-CoV-2

  • Chloe Chang, Herricks High School, NY, United States of America

BCHM035 — Computational and Experimental Design of a Novel Acetylcholinesterase Inhibitor: Silanediols for Alzheimer’s Disease Treatment

  • Archita Khaire, North Carolina School of Science and Mathematics, NC, United States of America

BIOMEDICAL AND HEALTH SCIENCES

First Award of $5,000

BMED035 — Defining the Mechanism of Fibroblast Death in Pulmonary Emphysema To Target Novel Therapies for COPD

  • Jonathan Crawford, University School of Milwaukee, WI, United States of America

BMED046 — Design of a Novel, Dual-Functioning, Tissue Plasminogen Activator and Anticoagulant Therapeutic for Rapid Ischemic Stroke Treatment

  • Ambika Grover, Greenwich High School, CT, United States of America

Second Award of $2,000

(Video) I Won $50,000 at the International Science & Engineering Fair (ISEF 2022)

BMED002 — Associations of Genetic SNPs With AD, Neuropathology, and Gene Expression Offers Novel Insight Into AD

  • Kristi Biswas, Paxon School for Advanced Studies, FL, United States of America

BMED031 — Repurposed Cephalexin Causes Multifaceted Pro-Cancer Effects by Way of Wnt Signaling Pathway

  • Griffin Hon, Syosset High School, NY, United States of America

BMED040 — Cure of Breast Cancer – Year 5: A Novel Approach to Treating Hormonal Breast Cancer Using Diabetic Medication Through Clinical Database and 3D ex vivo Model

  • Christine Song, Mayo High School, MN, United States of America

BMED041 — Pediatric BMSC Exosome Treatment Requires Interaction With Bone Tissue Defect Environment To Improve Bone Repair

  • Katelyn Wasilenko, Ossining High School, NY, United States of America

BMED051 — Investigating Epigenetic Modifications in Chromosome Structure in Cardiomyocyte Differentiation Mechanisms for Heart Disease Treatment

  • Nicholas Wei, The Harker School, CA, United States of America

Third Award of $1,000

BMED033 — Quantitative Methods To Analyze the Synergism of Digestive Enzymes for Gluten Breakdown: A Step Closer to Making Glu-Relief Pills

  • Aditi Avinash, Rock Canyon High School, CO, United States of America

BMED052 — Variant Effect Prediction Using Deep Neural Networks for Alzheimer’s Disease

  • Alexander Lan, The Harker School, CA, United States of America

BMED054 — Performer: A Novel PPG to ECG Reconstruction Transformer for a Digital Biomarker of Cardiovascular Disease Detection

  • Ella Lan, The Harker School, CA, United States of America

BMED056 — Altered Homer1b/c Volumes and mGluR1/5-Homer1b/c Colocalization in Parkinson’s Disease-Linked LRRK2 G2019S Mice

  • Emily Dodd, Somers High School, NY, United States of America

BMED069 — Immune System Innovation: Ushering in a New Era of Immunology Research by Characterizing Cell Populations Most Impacted by Normal Microbial Exposure for Preclinical Research and Healthcare Treatment Development Success

  • Adhvaith Sridhar, Wayzata High School, MN, United States of America

BMED082 — Reusable Screening Method for Malaria Infections From Thin Blood Smear Images Using Convolutional Neural Network

  • Aaron George, Saint Dominic Savio Catholic High School, TX, United States of America

BMED083T — Staying Ahead of the Hit: Concussion Recovery in Youth Optimized Using a Comprehensive App-Based Program (CRYO CAP)

  • Gabriel Ralston, Governor’s School at Innovation Park, VA, United States of America
  • Hamza Lateef, Governor’s School at Innovation Park, VA, United States of America
  • Tony Bright, Governor’s School at Innovation Park, VA, United States of America

Fourth Award of $500

BMED007 — Determining the Effects of Insulin on Serotonin Levels With and Without Vitamin D3 Using Drosophila melanogaster as a Model Organism

  • Labrini Panagopoulos, Cascia Hall Preparatory School, OK, United States of America

BMED018 — Evolution of Oncogenic Signatures Within Glioblastoma Along a Spatiotemporal Axis

  • Mayu Nakano, Indian Springs School, AL, United States of America

BMED022 — C19orf12 Ablation-Caused Iron Accumulation, Mitochondrial Dysfunction, and Susceptibility to Ferroptosis

  • Julia Zhu, Hathaway Brown School, OH, United States of America

BMED030 — The Effect of Bacillus cereus on the Central Nervous System of Dugesia tigrina

  • Justin Kim, Central Virginia Governor’s School for Science and Technology, VA, United States of America

BMED043T — Evaluating the Migration of Glioblastoma Stem Cells in vitro Towards a Chemoattractant Gradient

  • Helen Copple, Barrington High School, RI, United States of America
  • Shaswat Singh, Barrington High School, RI, United States of America

BMED044 — In silico Transcriptomic Analysis of Microglial Cells: Towards a Global Understanding of Immune Activation in Alzheimer’s Disease

  • Andres Muedano Sosa, Colegio Suizo de México, Benito Juárez, Mexico

BMED070T — Microplastics in the Air as a Public Health Hazard: Development of a Digital Design of a Biodegradable Nose Filter

  • Maria Morales-Quezada, The School of San Juan, PR, United States of America
  • Samira Abdullah , The School of San Juan, PR, United States of America

BMED071T — Sawasdee-AMP: Highly Efficient, Portable and Low-Cost Point of Care Test Kit for Future Emerging RNA/DNA Diseases Diagnosis

  • Kulpatch Chananam, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand
  • Kunat Khongtong, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand
  • Pakitta Kriangasame, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand

BMED075 — The Effect of Heat Shock Proteins on Drosophila With Malignant Tumors

  • Saachi Mody, Florida Atlantic University High School, FL, United States of America

BIOMEDICAL ENGINEERING

First Award of $5,000

ENBM013 — A Novel End-to-End Deep Learning Pipeline for Stereotactic Cranial Surgery Planning

  • Emirhan Kurtulus, Cagaloglu Anadolu Lisesi, Fatih, Turkey

ENBM074 — Synthetic DNA Engineering With ICOR: Improving Codon Optimization With Recurrent Neural Networks Towards Efficient, Low-Cost, High-Efficacy Recombinant Vaccine and Pharmaceutical Manufacturing

  • Rishab Jain, Westview High School, OR, United States of America

Second Award of $2,000

ENBM007T — Mouthscope: Autonomous Detection of Oral Precancerous Lesions Using Fluorescent-Imaging and Computer-Vision

  • Aditya Mehta, Dhirubhai Ambani International School, Maharashtra, India
  • Maanav Kothari, Dhirubhai Ambani International School, Maharashtra, India

ENBM034 — An Efficient and Accurate Super-Resolution Approach to Low-Field MRI via U-Net Architecture With Logarithmic Loss and L2 Regularization

  • Aryan Kalluvila, Hartford Union High School, WI, United States of America

ENBM072 — A Novel Robust and Low-Cost Anthropomorphic Myoprosthesis: Utilizing an Articulated Soft Robotic System and Convolution Kernel Compensation-Based Non-Invasive EMG Decoding for Bionic Restoration of Upper Limb Function to Amputees

  • Okezue Bell, Moravian Academy, PA, United States of America

ENBM075 — Dynamic Extraocular Filtering: A Novel Method for Active Correction of Color Vision Deficiency, Validated With Steady-State Visual Evoked Potentials

  • Vladimir Mamchik, Jesuit High School, OR, United States of America

Third Award of $1,000

ENBM001 — Walking Tall

  • Liberty Jacob, Barker College, New South Wales, Australia

ENBM026 — Procoagulant Synthetic Platelets To Restore Hemostatic Clot Quality in Platelet Dysfunction Settings

  • Neha Sangani, Hathaway Brown School, OH, United States of America

ENBM028 — Automatic Diagnosis of Cardiovascular Disease: 12-Lead Electrocardiogram and Elucidating Sex Differences via Deep Learning

  • Natalia Pahlavan, Jericho High School, NY, United States of America

ENBM031 — Incorporating an Articulating Facemask Into a Multi-Directional Self-Centering Linear Damping Football Helmet System

  • Rachel Pizzolato, Elearning Academy, LA, United States of America

ENBM036T — The Development of a Low-Cost Holistic System for the Stratified Screening of Pancreatic Ductal Adenocarcinoma Utilizing Urinary miRNA Biomarkers

  • Gopalaniruddh Tadinada, duPont Manual High School, KY, United States of America
  • Rishabh Ranjan, duPont Manual High School, KY, United States of America

ENBM038 — Speculor: A Comprehensive Teleophthalmology Platform for People Centered Eyecare

  • Hardit Singh, Cameron Heights Collegiate Institute , Ontario, Canada

ENBM070 — A Novel Approach to Early Directional Diagnosis of Prescription Opioid Addiction

  • Gitanjali Rao, STEM School Highlands Ranch, CO, United States of America

Fourth Award of $500

ENBM009 — Enzymatic Inactivation of the Veterinary Antibiotic Florfenicol

  • Marik Muller, Hermann-von-Helmholtz Gymnasium Potsdam, Brandenburg, Germany

ENBM010T — Enhanced Auricular Reconstruction: Translating Bioprinted Auricles Into Clinical Practice Using Smartphone-Driven Scanning Applications

  • Celina Stitz, Albert-Schweitzer-Gymnasium, Thuringen, Germany
  • Donata Henkel, Albert-Schweitzer-Gymnasium, Thuringen, Germany
  • Theresa Weber, Albert-Schweitzer-Gymnasium, Thuringen, Germany

ENBM014 — Wearable Electrochemical Sweat Sensor for Patients With Chronic Kidney Disease (CKD): Year III

  • Suran Somawardana, BASIS San Antonio Shavano Campus, TX, United States of America

ENBM043 — A Robotic Hand Orthosis and Novel Automatic Brunnstrom Evaluation for Stroke Patients

  • Eric Ge, Groton School, MA, United States of America

ENBM045 — Designing, Prototyping, and Testing a Novel, Portable, Energy Efficient, 3D Printed Ventilator With a Diaphragm Mimicking Membrane and an Intuitive User Interface

  • Harjaisal Brar, Stockdale High School, CA, United States of America

ENBM051 — Development of a Bioactive, Biodegradable, and Variable-Density 3D Printer Filament for Patient-Specific Bone Reconstructive Implants

  • Jacob Rose, North Carolina School of Science and Mathematics, NC, United States of America

ENBM061 — Personal Wearable Arduino-Based UV Index Detector Integrated With a Mobile IoT App Data Analyzer for UV Radiation Exposure Monitoring and Medical Research

  • Daniel Villafuerte-Gonzalez, Colegio San Ignacio de Loyola, Puerto Rico

ENBM063 — Utilization of Biomimetic and Mechanical Designs To Engineer a More Efficient Surgical Laparoscopic Grasper

  • Carter Smith, Camdenton High School, MO, United States of America

ENBM069T — Microneedles for Creatinine Detection: Novel Prototype of Non-Invasive Portable Tool Towards Chronic Kidney Disease Risk Assessment

  • Peerathat Lapnarongchai, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand
  • Thanapat Reechewa, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand

CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY

First Award of $5,000

CELL010 — Attenuation of Adipocyte Hypertrophy in a Palmitic Acid-Induced 3T3 Cell Model Through Lupeol Treatment

  • Shivani Babu, Auburn High School, AL, United States of America

Second Award of $2,000

CELL002 — The Mechanism of Methylmercury Permeation Through the Blood-Brain Barrier Using C. elegans

  • Zehra Jaffery, Jasper High School, TX, United States of America

CELL021 — In vitro Evaluation of the Antioxidant Potential and Differential Effects of Punicalagin in Normal and Breast Cancer Cells

  • Bhavana Sridharan, Little Rock Central High School, AR, United States of America

Third Award of $1,000

CELL022 — LncRNAs Influence on NK Cells: Potential Therapeutic Target for Neuroblastoma

  • Miah Margiano, Saint Anthony’s High School, NY, United States of America

CELL026 — The Use of Prime Editing To Induce and Correct the CFTR-F508del Mutation in Induced Pluripotent Stem Cells

  • Benjamin Persily, King School, CT, United States of America

CELL031 — A Novel Autophagy-Related Gene Regulates Autophagy Through Endolysosomal Pathway

  • Michael Gao, North Hills High School, PA, United States of America

Fourth Award of $500

CELL001 — Analyzing the CD44-Targeting Capabilities of Chitosan-Coated Iron Oxide Nanoparticles in Glioblastoma Multiforme

  • Thomas Commander, Episcopal School of Jacksonville, FL, United States of America

CELL007 — The Role of Ribosomal RNA Modifications in Ribosome Biogenesis

  • Jean Yu, Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology, GA, United States of America

CELL017 — Fusobacterium nucleatum as a Marker for Epithelial to Mesenchymal Transition in Colorectal Cancer

  • Angela Huang, Sebring High School, FL, United States of America

CELL027 — Effect of Mimosa Plant Phytochemicals on the Stress Response Pathways of Caenorhabditis elegans

  • Anna Voia, College Jean-de-Brebeuf, Quebec, Canada

CHEMISTRY

First Award of $5,000

CHEM043 — Selective Dehydrogenation of Formic Acid Using an Efficient Cost-Effective Ruthenium-Based Catalyst for Generating Power in Automobiles

  • Dana Al Aithan, Al-Anjal Private School, Eastern, Saudi Arabia

CHEM067 — Polyethyleneimine Impregnated Adsorbents for a Community-Based Carbon Capture and Sequestration Approach

  • Nishant Lahiri, Corning-Painted Post High School, NY, United States of America

Second Award of $2,000

CHEM010 — Modification of Silica Surface With Supercritical Water as a Tool Indicating New Possibilities of Existing Separation Methods

  • Pavel Karasek, Gymnazium Brno, Trida Kapitana Jarose, Prispevkova Organizace, South Moravian Region, Czech Republic

CHEM037 — Electrolysis of 3D Polylactic Acid (PLA) for Custom Fabrication of Sustainable Electromagnets

  • Ryan McGinnis, West Geauga High School, OH, United States of America

CHEM045 — Techno-Economic Assessment of a Cost and Quality-Based Algal Biodiesel Production Process

  • Steven Liu, Shady Side Academy, PA, United States of America

CHEM075 — Analysis of Microplastic Removal Efficiency of Synthesized Ferrofluids and the Development of an Automated Prototype for Aquatic Environments

  • Kyra Henriques, Oviedo High School, FL, United States of America

Third Award of $1,000

CHEM007 — Graphene Oxide-Based Nanoformulations: A Novel Solution To Manage Aedes aegypti

  • Devaj Gupta, DPS International, Delhi, India

CHEM030T — Degradation of rPLA With the Non-Metal Catalyst (PLADEG) and Its Application in Vitrimer Synthesis

  • Lu-An Lin, Taipei First Girls High School, Chinese Taipei
  • Ti-An Hsu, Taipei First Girls High School, Chinese Taipei

CHEM031 — Computational Assessment of Macrocyclic Host-Guest Ion-Dipole Interactions With Negative Pores

  • Alex Wang, Syosset High School, NY, United States of America

CHEM044 — Characterization of Enzymes, Chalcone Synthase, Chalcone Isomerase, and Dihydroflavonol 4-Reductase, by X-Ray Crystallography To Improve the Efficacy of Crops Panicum virgatum and Sorghum bicolor as Potential USDA Biofuel Sources

  • Rishi Hazra, Skyline High School, WA, United States of America

CHEM060 — The Effect of Carbon Quantum Dots Derived From Yucca filamentosa on the Photosensitivity of a Dye-Sensitized Solar Cell

  • Aditi Kiran, BASIS Independent Fremont , CA, United States of America

CHEM071 — Novel Synthesis and Characterization of Manganese Nanoparticles: A Third Year Study

  • Taytum Stratton, SUCCESS Academy – SUU, UT, United States of America

Fourth Award of $500

CHEM017T — Cassava Peel Powder: A Novel, Cost-Effective and Eco-Friendly Pharmaceutical Biosorbent

  • Alden Kai Ray Goh, Chung Ling High School Penang, Penang, Malaysia
  • Chun Rui Tan, Chung Ling High School Penang, Penang, Malaysia
  • Ze Wei Liew, Chung Ling High School Penang, Penang, Malaysia

CHEM027 — Development of a Novel, Hybrid Compound as a Single-Source Precursor for Nanocrystalline Manganese Oxide and Sulfide

  • Areej Bajawi, Smart Learning Schools, Saudi Arabia

CHEM028 — Enhancing the Photoelectrocatalytic Performance of WO3 Decorated With CoO Using Electrodeposition for Water Splitting

  • Maria Al Ghamdi, Al Shams National Schools, Saudi Arabia

CHEM054T — Effectiveness Test of a Low-Cost and High-Efficiency Jordanian Micro Bentonite Filter To Remove Oily Pollutants From Water

  • May Al-Manasra, Al-Hasaad Al-Tarbawi School, Amman, Jordan
  • Mays Al-Kasassbeh, Al-Hasaad Al-Tarbawi School, Amman, Jordan

CHEM055 — Synthesis of Optically Active Dimethylphosphinoyl Analogues of Fotemustine

  • Sofiia Smovzh, Kyiv-Pechersk Lyceum No. 171 Leader, Kyiv , Ukraine

CHEM057 — Pulverizing PFOA: Analyzing Molecular Dynamics Simulations Between Perfluorooctanoic Acid and a Fluoroacetate Dehalogenase Enzyme

  • Srigouri Oruganty, Muhlenberg High School, PA, United States of America

CHEM070 — Go Mini or Go Home! Fabrication and Evaluation of Miniature Solid-State Ion-Selective Electrodes for pH Measurement

  • Annika Liu, Raffles Institution, Singapore, Singapore

CHEM076 — Mobile Carbon Capture – Phase 3

  • Maya Sushkin, South High Community School, MA, United States of America

COMPUTATIONAL BIOLOGY AND BIOINFORMATICS

First Award of $5,000

CBIO027 — Recurrent Repeat Contractions: Investigating a Novel Genomic Factor of Polymorphism in 10 Human Cancers

  • Kevin Zhu, Jericho High School, NY, United States of America

CBIO069T — CANDraGAT: A Hybrid Fragment-Based Graph Attention Network To Improve Cancer Drug Response Prediction

  • Nattawin Yamprasert, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand
  • Pawit Kaewnuratchadasorn, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand
  • Wutthipong Chongchareansanti, Mahidol Wittayanusorn School, Nakhon Pathom, Thailand

Second Award of $2,000

CBIO002 — Experimental Characterization of Inhibitors of the MSUT-2 Protein for the Treatment of Neurodegenerative Diseases (Year 2)

  • Rithvik Ganesh, Plano West Senior High School, TX, United States of America

CBIO049 — ARIEL: Adversarial Neural Evolution for Unified Variant Forecasting and Proactive Therapeutic Design

  • Ryan Park, Millburn High School, NJ, United States of America

CBIO062 — Identification of Pancreatic Cancer Driver Genes With a Novel Machine Learning Approach

  • Minnie Liang, West Lafayette Junior/Senior High School, IN, United States of America

CBIO076 — Machine Learning To Detect Fusarium Wilt of Banana

  • Khushi Parikh, Gilbert Classical Academy, AZ, United States of America

Third Award of $1,000

CBIO029 — RiboBayes: Assessing the Transcriptome-Wide Expression of Ribosome Pause Sites in Ribosome Profiling Data With Bayesian Wavelet Thresholding

(Video) Meet Abdullah Al-Ghamdi, winner of the 2022 Regeneron Young Scientist Award (Regeneron ISEF)

  • Amber Luo, Ward Melville High School, NY, United States of America

CBIO035 — DIANE: A Novel Multi-Omics Data Integration Framework Using Attributed Network Embedding Paired With Machine Learning for More Accurate Biomedical Classification

  • Amogh Chaturvedi, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

CBIO043 — Exploring the Effects of Supervised Contrastive Learning on Alzheimer’s Disease Classification With the F-18 AV45 PET Modality

  • Edward Jung, University High School, CA, United States of America

CBIO050 — RARE: Machine Learning Approach for Binning Rare Variant Features to Detect Association With Disease

  • Satvik Dasariraju, The Lawrenceville School, NJ, United States of America

CBIO066 — Chaos in Cancer: Analyzing Network Morphology To Predict Tumor Angiogenesis Using Chaos Theory

  • Caroline Huang, Abbey Park High School, Ontario, Canada

CBIO075 — Quantum Support Vector Machines (QSVMs) for Breast Cancer Detection on IBM’s Hardware

  • Alice Liu, Boston Latin School, MA, United States of America

Fourth Award of $500

CBIO009 — Decoding Genetics of Aging: A Neural Network Interpretation on Age-Associated Biomarker Data and Diseases

  • Hannah Guan, BASIS San Antonio Shavano Campus, TX, United States of America

CBIO018 — Tumor Targeting: Utilizing Spatial Data Science Techniques To Decode the Enigmatic Immune Response With the Goal of Informing Further Efforts to Develop Immunotherapies for Tumor Treatment

  • Srinath Hariharan, Woodbury High School, MN, United States of America

CBIO019 — Evaluation of Patient-Derived Xenograft Model Accuracy Using Differential Gene Expression Analysis for Cancer Modeling Optimization

  • Leo Shen, Auburn High School, AL, United States of America

CBIO030 — A Novel Visualization Tool: Application to RNA-Sequence Classification

  • Ebru Ayyorgun, Battlefield High School, VA, United States of America

CBIO038 — A Machine Learning Approach to Identifying Blood-Based Biomarkers for Differential Diagnosis of Alzheimer’s Disease

  • Anjali Sreenivas, Nikola Tesla STEM High School, WA, United States of America

CBIO041 — Artificial Intelligence Solution for Effective Treatment Planning for Brain Tumor Patients

  • Vikram Goddla, Detroit Country Day School, MI, United States of America

CBIO044 — Mutformer-Deciphering the Language of Genetic Variants: Using a Transformer-Based Language Model To Identify Pathogenic Missense Mutations Associated With Human Inherited Diseases and Cancer

  • Theodore Jiang, Palisades Charter High School, CA, United States of America

CBIO053 — De Novo Nanobody Design With Neural Networks, AlphaFold, and Docking Algorithms

  • Anirudh Venkatraman, Homestead High School, CA, United States of America

EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCES

First Award of $5,000

EAEV034 — Reconstruction Modeling Using Tectonics and Climate of Western North America

  • Rebecca Cho, Jericho High School, NY, United States of America

EAEV066 — ElSa: A Novel Real-Time Wildlife Poacher Detection Solution Leveraging Machine Learning-Driven Spatio-Temporal Analysis of Nighttime UAV Thermal Infrared Videos

  • Anika Puri, Horace Greeley High School, NY, United States of America

Second Award of $2,000

EAEV006 — Designing of Nitrogen Doped Melamine Foam-Graphene-CNT-Metal Oxide Heterostructure Photocatalyst for Industrial Waste Management

  • Rishita Ghosh, Learning Paths School, Punjab, India

EAEV035 — Assessing the Efficacy of the U.S. Endangered Species Act Through the Novel Quantification of Species Charisma and Respective Population Trends

  • Tarunika Sasikumar, Plainview-Old Bethpage John F. Kennedy High School, NY, United States of America

EAEV045 — The Silence of Global Oceans: Acoustic Impact of the COVID-19 Lockdown

  • Artash Nath, Bloor Collegiate Institute, Ontario, Canada

EAEV069 — Planning Equitable Accessibility to Dialysis Care: A Case Study of Hurricane Ida

  • Eyrin Kim, Farragut High School, TN, United States of America

EAEV076T — A Novel Floatable Planting Material for Inner Mangrove Forest Inspired by Barringtonia asiatica

  • Jirapon Sengnongban, Princess Chulabhon Science High School Pathumthani, Pathumthani, Thailand
  • Thitipong Larndate, Princess Chulabhon Science High School Pathumthani, Pathumthani, Thailand

Third Award of $1,000

EAEV016 — Predicting Future Tropical Cyclone Intensity Using a Convolutional Neural Network

  • Sunny You, Miami Palmetto Senior High School, FL, United States of America

EAEV024 — Nouveau-AI-Plastic-Degen: A Novel Approach Using AI-Based Enzyme Engineering To Design New and Highly Efficient Marine Plastic Degrading Enzymes

  • Arjun Gupta, Quest for Education and Arts, AZ, United States of America

EAEV075 — Multiple Factor Regression Analysis of Vegetation Changes and Land Degradation in Drylands

  • Maria Chzhen, Westdale Secondary School, Ontario, Canada

EAEV085 — Urban Ozone Forecasting and Policy Recommendations Through Photochemical Modeling and Machine Learning

  • Eliana Juarez, V. Sue Cleveland High School, NM, United States of America

EAEV089 — Effects of Copper Sulfate Exposure on the Nervous System of the Hirudo verbana Leech

  • Cameron Dunn, Boston College High School, MA, United States of America

EAEV090 — Zooplankton Studies in Lentic Ecosystems – Phase VI: Vertical Migration

  • Ashton Ryan, Rochester High School, IL, United States of America

EAEV091 — Tar Print: Novel Convolutional Remote Sensing Techniques To Quantify Urbanization and Study Water Quality

  • Suraj Vaddi, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

Fourth Award of $500

EAEV007 — Developing a Machine Model to Predict Wildfire Risk and Identify Key Wildfire Drivers in California

  • Angela Chen, North Carolina School of Science and Mathematics, NC, United States of America

EAEV015 — Performance of Machine Learning Algorithms for Predicting Air Pollution Parameters

  • Brianna Stan, Lauder-Reut Educational Complex, Romania

EAEV023 — Development of a Portable Sensor Using Soil Fluorescence as an Indicator of Fertility in Rice Paddies

  • Jun Kondo, Kyoto Tachibana High School, Japan

EAEV027 — Estimating the Capillary Pressure of Reservoir Rocks Using Nuclear Magnetic Resonance (NMR) Logging

  • Lamar Alkaka, Dhahran Ahliyya School, Eastern Province, Saudi Arabia

EAEV033 — The Effect of Casein Polymers on the Filtration of Heavy Metals and Contaminants in Well Water

  • Desmen Boykin, Governor’s School at Innovation Park, VA, United States of America

EAEV046 — The Effects of Increased Sea Temperature on Phytoplankton Community Composition by Cell Size

  • Julie Sieg, Earl Haig Secondary School, Ontario, Canada

EAEV052T — It’s Flaming Out: Using Artificial Intelligence To Emulate Critical Aspects of Wildfire Growth

  • Arihant Singh, Nikola Tesla STEM High School, WA, United States of America
  • Druhin Bhowal, Nikola Tesla STEM High School, WA, United States of America

EAEV054T — Polar Vortex Influence on Broadscale Cold Extremes Associated With Arctic Oscillation

  • Lu-Heng Wang, Kaohsiung Municipal Kaohsiung Senior High School, Taiwan
  • Po-Kai Yang, Kaohsiung Municipal Kaohsiung Senior High School, Taiwan

EAEV063 — Projecting Disappearance of the Dana Glacier Using Observed Melt Rate and 3D Modeling

  • Ellery McQuilkin, Lee Vining High School, CA, United States of America

EAEV067 — Biologically Inspired Material Design for Selective Removal of Estradiol Water Contaminants

  • Kayla Sohn, Herricks High School, NY, United States of America

EMBEDDED SYSTEMS

First Award of $5,000

EBED021 — Project Vision: Virtual Environment Through Artificial Intelligence Recognition

  • James Nagler, Garden City High School, NY, United States of America

Second Award of $2,000

EBED024T — Water Pollution Detection Using Autonomous Drone Hardware and Software

  • Harrison Gover, The Carol Martin Gatton Academy of Mathematics and Science in Kentucky, KY, United States of America
  • Nishu Anekere, The Carol Martin Gatton Academy of Mathematics and Science in Kentucky, KY, United States of America
  • Sahil Krishnani , The Carol Martin Gatton Academy of Mathematics and Science in Kentucky, KY, United States of America

EBED030T — A Dangerous Occasion Monitoring and Management System

  • Dawen Cheng, Barrington High School, RI, United States of America
  • Yike Chen, Barrington High School, RI, United States of America
  • Yiming Xiong, Barrington High School, RI, United States of America

Third Award of $1,000

EBED004 — IVY – Intelligent Vision System for the Visually Impaired

  • Sarang Goel, Coppell High School, TX, United States of America

EBED011 — Finding Perfect Watermelons: Non-Destructive Ripeness Detection via Photoacoustics – A Pilot Study

  • Eric Zou, BASIS San Antonio Shavano Campus, TX, United States of America

EBED017 — Invisible Blues (Novel Device for Detection and Measurement of Nitrogen Traces in a Sample)

  • Aditi Bhaskar, Wilsonville High School, OR, United States of America

Fourth Award of $500

EBED006 — Remote Detection System for Penetrative Bodily Injury Using an Innovative Electrical Engineering Enhancement of Wearable Fabric

  • Vivek Sandrapaty, West Port High School, FL, United States of America

EBED012 — Optimizing Micro-Computer Architecture in the Arithmetic Logic Unit

  • Emily Troutman, Texas Academy of Mathematics and Science, TX, United States of America

EBED032 — OR in Focus: An Automatic Focusing Overhead Operating Room Light

  • Kayla Salasidis, Herzliah High School, Quebec, Canada

EBED041 — A Novel Optical Approach: Developing a Generic Nanophotonic Processor (GNP) for Classical and Quantum Computing Applications

  • Mihai Crisan, Upper Arlington High School, OH, United States of America

ENERGY: SUSTAINABLE MATERIALS AND DESIGN

First Award of $5,000

EGSD018 — Engineering a Bifunctional Metal: Organic Framework for Efficient and Cost-Effective Hydrogen Production and Storage

  • Abdullah Al-Ghamdi, Al-Hussan High School, Eastern, Saudi Arabia

Second Award of $2,000

EGSD039 — Pura Aer: A Low-Cost, Energy-Efficient Portable Air Purifier System Using Disposable Face Mask for Emergency and Daily Uses

  • Jordan Prawira, Mountain House High School, CA, United States of America

EGSD041 — Redesigning Surface Conduction Manifolds To Improve the Efficiency and Reliability of Solar Cells

  • Otto Beall, Plano East Senior High School, TX, United States of America

EGSD052 — The Use of Alternative Non-Solid Chemicals To Create an Advanced Energy Storage System With a Machine Learning Charging System

  • Mars Kapadia, Gilbert Classical Academy, AZ, United States of America

Third Award of $1,000

EGSD007 — Typhi capensis (Reed) Biofuel

  • Memory Bvungo, Dominican Convent High School Harare, Zimbabwe

EGSD019 — Co-Ferrite Modified Hematite Films for All-Day Active Photo-Electrocatalyst Electrode in Water Splitting

  • Abdullah Al Hamadat, AL Bassam-IGCSE, Eastern, Saudi Arabia

EGSD034 — A Mighty Mushroom and the Power of Poop: Testing Biogas Production Using Spent Mushroom Substrate V2

  • Calvin Karthik, Kenner Collegiate Vocational Institute, Ontario, Canada

EGSD035 — Engineering Compositionally Uniform Whole-Cell Biocatalyst for Biofuel

  • Margaret Yang, Cranbrook Kingswood School, MI, United States of America

Fourth Award of $500

EGSD004 — Seebeck-Watch: Development of a Nano and Microtechnological Method for Constructing Wristwatch Systems Through Temperature Difference

  • Vinicius Ribeiro de Moraes, Matriz Educacao, RJ, Brazil

EGSD008 — Prototyping an Algae-Based Martian in situ Oxygen Generation System

  • Kara Gaiser, Oregon Episcopal School, OR, United States of America

EGSD010 — Generating Energy From Wheel Motion by Designing a Hybrid 3D-Printed Triboelectric Nanogenerator

  • Naeim Mahjouri, Auburn High School, AL, United States of America

EGSD016 — Uniform Cu-Doped Carbon Inherited From Plant Growth for Electrocatalytic CO2 Reduction to CH4

  • Qingyuan Zhu, Shanghai Foreign Language School Affiliated to SISU, China

EGSD040T — Simultaneous Azo Dye Removal and Bioelectricity Generation by an Up-Flow Constructed Wetland-Microbial Fuel Cell With Biochar Substrate

  • Christian Kim, Manhasset High School, NY, United States of America
  • Ericka Lai, Manhasset High School, NY, United States of America

EGSD043 — PAMNSys: An Integration of Novel Machine Learning and Reinforcement Learning Algorithms To Accurately Predict and Optimize Electrical Energies Within Heaving Point Absorbers Based on Placement, Implementation and Real-Time Control

  • Shaunak Sinha, George C. Marshall High School, VA, United States of America

ENGINEERING TECHNOLOGY: STATICS & DYNAMICS

First Award of $5,000

ETSD005 — Around the World in Eighty Days: Small Radiosondes on a Great Mission

  • Amon Schumann, Robert-Havemann-Gymnasium, Germany

ETSD014 — First Insights Into a Novel Synchronous Reluctance Electric Motor Design

  • Robert Sansone, Fort Pierce Central High School, FL, United States of America

Second Award of $2,000

ETSD015 — The Buoy: A Novel Pool Alarm To Save Lives

  • Grayson Barron, John Curtis Christian School, LA, United States of America

ETSD037 — Designing and Testing a Prototype Automatic Electronic Control System for Active Magnetic Levitation of a Ferromagnet Towards Magnetically Deflected Ballistic Mass Technology

  • Carlton Cort, University School, OH, United States of America

ETSD076 — Designing and Fabricating a Vortex Aerospike Rocket Engine

  • Cayden Shaffer, Whitewater High School, GA, United States of America

ETSD078 — Innovative Climate Change Emissions Reduction: Flettner Vortex Scrubber With Active Seakeeping

  • Charlotte Lenore Michaluk, Hopewell Valley Central High School, NJ, United States of America

Third Award of $1,000

ETSD003 — A Novel Design of W-Shaped Pipe-Climbing Robot

  • Xin Yu Ai, Shanghai American School – Pudong Campus, Shanghai, China

ETSD012T — Small Satellite and Launch Vehicle for Climate Change Research

  • Joey Gorman, Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology, GA, United States of America
  • Jonathan Gutknecht, Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology, GA, United States of America

ETSD035T — Performance Enhancement of PMMA/GOx Hybrid Rocket Engine Using Swirling Injection

  • Guan-Yu Chen, Taipei Municipal Jianguo High School, Chinese Taipei
  • Yu-Sheng Wang, Taipei Municipal Jianguo High School, Chinese Taipei

ETSD069 — Open-Source DIY Unmanned Aerial System for Remote Sensing: Open Plane Project

  • Matej Gurnak, High School of Jura Hronca, Slovakia

ETSD071 — Design and Control of a Three-DoF Ball Joint With Applications in Robotic COVID-19­ Swabbing and Surgery

  • Samuel Rossberg, The Bronx High School of Science, NY, United States of America

ETSD073 — To Apogee and Beyond: A Home-Grown Space Program

  • Rhys Hanson, Conifer High School, CO, United States of America

ETSD074T — Decentralized Shared Intelligence of Autonomous Vehicles With Real-Time Multi-Agent Reinforcement Learning

  • Eugene Choi, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America
  • Irfan Nafi, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America
  • Raffu Khondaker, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

Fourth Award of $500

ETSD004 — X-Hedgehog: Enhanced Safety for Firefighters Through Avoiding the Entrance of Dangerous Areas

  • Jan Heinemann, Bertha von Suttner Gymnasium Andernach, Rheinland Pfalz, Germany

ETSD007T — Airless Terrain Wheel With Adjustable Articulating Arms Enclosing Multi-Suspension System

  • Eyup Alper Saygili, Samsun Bahcesehir College Atakum Science And Technology High School, Atakum, Turkey
  • Eyup Tarik Engin, Ozel Final Anadolu Lisesi, Merkezefendi, Turkey

ETSD022 — Studying the Auto-Ignition Characteristics of Hydrogen in Homogenous Charge Compression Ignition Engines

  • Rafaa Qanash, Talented Secondary School, Makkah, Saudi Arabia

ETSD025T — Engine-ering the Future of Air Travel

  • Aiden Gandhi, Rowland Hall- Lincoln Street Campus, UT, United States of America
  • Eli Hatton, Rowland Hall- Lincoln Street Campus, UT, United States of America
  • Evan Weinstein, Rowland Hall- Lincoln Street Campus, UT, United States of America

ETSD042 — The Relative Seismic Resistance of Different Structural Aspects of the Pantheon

  • Clare Tyson, Wentzville Holt High School, MO, United States of America

ETSD045 — A Novel Approach to Biomimicking the Avian Tail on Fixed Wing Micro Air Vehicles

(Video) Regeneron ISEF 2021 Highlights

  • Kevin Shen, Olympia High School, WA, United States of America

ETSD059 — Reducing the Impact of Wingtip Vortices on Aircraft Through the Use of a Novel Winglet Design

  • Nevin Thinagar, Shrewsbury High School, MA, United States of America

ETSD077 — The Update of the Outdated Mosquito Collection Device

  • Heewon Eum, North Oconee High School, GA, United States of America

ETSD081 — Measure Time With an Apple (Innovative Indicator To Determine the Duration of Consumable Goods, and Plant To Extract Raw Materials To Allow Its Industrial Production)

  • Viorel Bohotici, Istituto Istruzione Superiore Galileo Galilei, Italy

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

First Award of $5,000

ENEV028 — Improving the Degrading Rate of PETase and Developing Highly Efficient Enzyme Activity Screening Strategies

  • Yanbing Jin, Shanghai Pinghe Bilingual School, China

ENEV053 — Eqwis: Rapid Animal Detection and Driver Warning System To Mitigate Animal Vehicle Collisions Using Artificial Intelligence

  • Vedant Srinivas, Eastlake High School, WA, United States of America

Second Award of $2,000

ENEV005 — Artificially Intelligent Electronic Waste Sorting Selective Compliance Robot Arm

  • Sam Rogers, Proserpine State High School, QLD, Australia

ENEV030 — Synthesis of a Photo-induced Multifunctional Zr Based Metal-Organic Framework for CO2 Capture and Conversion

  • Mansour Al Marzooqi, Riyadh School for Boys and Girls, Saudi Arabia

ENEV044 — Engineering and Testing of Metakaolin Al2Si2O7 and Calcium Bentonite Al2H2O12Si4 Concretion-Spheres: A Novel Composite for the Remediation of Hydrocarbons and Heavy Metals

  • Jaden Luna, Sanger High School, CA, United States of America

ENEV060 — Biomimetic Removal of Microsphere Water Contaminants, via Calcite-Infused, Coral-Like Melamine Sponges

  • Naomi Park, Greenwich High School, CT, United States of America

ENEV068 — Developing a Novel Autonomous Swarm-Based Beach Cleaning Robot

  • Varun Hariprasad, Paul Laurence Dunbar High School, KY, United States of America

Third Award of $1,000

ENEV014 — Specialized Drone for Tropospheric Ozone Research With Precise Positioning and Wireless Data Transmission

  • Marek Rauchfleisz, University High School, Kuyavian-Pomeranian, Poland

ENEV027 — Design and Performance of a Plant-Microbial Fuel Cell To Treat Kitchen Wastewater

  • Xinning Zhang, No. 2 High School of East China Normal University, Shanghai, China

ENEV034 — Clean Hydrogen Production From Photocatalytic Degradation of Plastic Wastes

  • Haoyu Wang, Centennial High School, NM, United States of America

ENEV035 — RB5 Dye Removal Using Activated Carbon Under UV Irradiation

  • Emily Kim, Jericho High School, NY, United States of America

ENEV078 — Testing the Effectiveness of a Polyvinyl Alcohol Polymer Layer Bonded to Lead-Chelating Agents versus a Phosphate Salt Layer on the Minimization of Lead Iodide Leaching in Perovskite Solar Cells

  • Sasha Masson, The Harker School, CA, United States of America

ENEV090 — Removal of Arsenic(III) and Chromium(VI) From Contaminated Water Using Novel Chitosan Coated Polyamide Adsorbent With Ethylenediaminetetraacetic Acid, EDTA, Regeneration

  • Johan DeMessie, William Mason High School, OH, United States of America

ENEV093 — Reduce, Reuse, Digest? Optimizing pETase Function Within k-12 E. coli

  • Chloe Hindes, Monte Vista High School, CO, United States of America

ENEV097 — Low-Cost Electrochemical Arsenic Detection (LEAD): A Novel Quantitative, Portable and Ultra-Sensitive Arsenic Sensor Using Pencil Lead

  • Aseel Rawashdeh, L C Anderson High School, TX, United States of America

Fourth Award of $500

ENEV006 — GrasCPAC (Sustainable Packaging from Cocopeat and Grass Fibres)

  • Najwa Ariena Mohamad, Sekolah Menengah Kebangsaan Kubang Bemban, Kelantan, Malaysia

ENEV013 — An Inexpensive and Easily Produced System To Reduce Indoor Air Pollution

  • Tanaka Chirara, ZRP High School, Zimbabwe

ENEV021T — Sustainable Subsistence: A Low-Cost Method of Greywater Recycling for Hydroponic Agriculture

  • Josephine Barber, Mercer Island High School, WA, United States of America
  • Mason Sufnarski, Marvin Ridge High School, NC, United States of America

ENEV041 — A Novel Biodegradable Device To Combat and Prevent Water Eutrophication

  • Anushka Rawat, Parkway South High School, MO, United States of America

ENEV052 — Engineering a Bioplastic With Aspergillus oryzae To Increase Degradation Rate

  • Anna Armstrong, Joel E. Ferris High School, WA, United States of America

ENEV061T — Integration of Mechanical and Chemical Treatment in the Hydrological Cycle of the Paper and Pulp Industry

  • Abdullah Elafifi El-Ehwany, Ismailia STEM High School, Ismailia, Egypt
  • Adam Ahmed, Ismailia STEM High School, Ismailia, Egypt

ENEV064 — A West Coast Estuarine Case Study: A Novel, Predictive Approach to Monitor Estuarine Eutrophication

  • Vedant Janapaty, Silver Creek High School, CA, United States of America

ENEV074T — Environmental Engineering in the Manufacture of Technology-Enhanced Bioplastics and Its Impact Study

  • Doa’a AL Hashmi, Al Rustaq School, Batinah South, Oman
  • Neeam AL Harrasi, Al Rustaq School, Batinah South, Oman

ENEV081T — The Smart Programmer for Rationalizing Water During Showering and Ablution

  • Marah Zeer, Abu Dis Secondary Girls School , Jerusalem, Palestine
  • Najah Halabiya, Abu Dis Secondary Girls School , Jerusalem, Palestine

ENEV083 — The Utilization of Biochar and Bacillus subtilis To Remove Regionally Prevalent Heavy Metals From Wastewater

  • Shrihari Nagarajan, Thomas Jefferson Independent Day School, MO, United States of America

ENEV086 — A Novel Model-Based Constrained-Optimization Approach To Maximize Water Productivity Under Deficit Irrigation

  • Chloe Zhan, Hamilton High School, AZ, United States of America

MATERIALS SCIENCE

First Award of $5,000

MATS021 — Programmable Matter: A Microscale, Self-Reconfigurable, Modular Robotic Metamaterial

  • Sohi Patel, College Park High School, TX, United States of America

Second Award of $2,000

MATS002T — Preparation of a Superhydrophobic and Oleophilic Membrane Inspired by Taro Leaves for Oil-Water Separation

  • Devika Girish, St. Peter’s Senior Secondary School, Kerala, India
  • Sara Varghese, St.Peter’s Senior Secondary School, Kerala, India

MATS040 — Cyclo.Cloud: Development of Fish Scale Waste-Derived Materials for Adsorbance of Aquatic Pollutants

  • Jacqueline Prawira, Mountain House High School, CA, United States of America

MATS055 — CarbNN: A Novel Active Transfer Learning Neural Network to Build De Novo Metal Organic Frameworks (MOFs) for Carbon Capture

  • Neel Redkar, Dougherty Valley High School, CA, United States of America

Third Award of $1,000

MATS015 — Development of Highly Efficient and Environmentally Friendly CsSnI3 Perovskite Materials for Solar and Thermoelectric Energy Harvesting

  • Tahani Ahmed, KFUPM Schools, Eastern Province, Saudi Arabia

MATS016 — Boosting the Photoelectrochemical Water Splitting Performance of CuO-Cu2O Heterojunction Thin Films

  • Elaf Muayqil, Riyadh School for Boys and Girls, Saudi Arabia

MATS026 — DiSCoVeR: An Attention and Density-Based Machine Learning Algorithm for Discovering Novel Superhard Materials

  • Marianne Liu, West High School, UT, United States of America

MATS041 — ScGAN: A Generative Adversarial Network To Predict Hypothetical Superconductors

  • Evan Kim, Nikola Tesla STEM High School, WA, United States of America

MATS049 — One Fish, Two Fish, Bright Fish, Clean Fish: Thermal Induced Biofluorescence of Fish Scale for Enhanced Chemical Adsorptivity

  • Malcolm Sow, National University of Singapore High School of Mathematics and Science, Singapore, Singapore

Fourth Award of $500

MATS011 — Three-Dimensional Hierarchical Porous Electrode Structure for Improved Performance in Battery Applications

  • Alan Wang, Westlake High School, TX, United States of America

MATS020T — Synergistic Effects of Polysaccharides on Protein Adsorption and Tribological Behaviors of Orthokeratology Lens

  • Hsin Chang, Taipei Municipal LiShan High School, Chinese Taipei
  • Kai Ting Lin, Taipei Municipal LiShan High School, Chinese Taipei

MATS027 — 3D Printed Foam Structures for Safer High School Football Helmets

  • Varun Nathan, James Madison Memorial High School, WI, United States of America

MATS035 — Mechanical Properties of Antimicrobial Starch-Based Plastic Food Storage Films Phase II

  • Libby Knipper, Beckman Catholic High School, IA, United States of America

MATS044T — Mighty Wood: We Transform the Cardboard’s Waste Into a Better Substitute of Wood-Based Planks

  • Christopher Laguerre, College Dominique Savio, Port-au -prince, Haiti
  • Daraelle Ismael, Collège Dominique Savio, Ouest, Haiti
  • Giovanny Exilus , College Dominique Savio, Port-au -prince, Haiti

MATS047 — “Sotong”-Nidin: The Detection of Squid Freshness Using Red Cabbage Extract (RCE)

  • Rui Xuan Lee, Nanyang Junior College, Singapore

MATHEMATICS

First Award of $5,000

MATH033 — Modifying the ABCs of Number Theory

  • Akilan Sankaran, Albuquerque Academy, NM, United States of America

Second Award of $2,000

MATH030 — From the Manhattan Project to Statistics of Zeros of L-Functions

  • Jiahui Li, Emma Willard School, NY, United States of America

MATH031 — A Heuristic Solution to the Closest String Problem Using Wave Function Collapse Techniques

  • Shirley Xu, The Bishop’s School, CA, United States of America

Third Award of $1,000

MATH021 — Nxnxn Rubik’s Cubes and God’s Number

  • Daniel Salkinder, Half Hollow Hills High School East, NY, United States of America

MATH032 — Schrodinger Bridges on Discrete Domains

  • Donald Liveoak, Allen Park High School, MI, United States of America

MATH039 — Products of Reflections in Smooth Bruhat Intervals

  • Ram Goel, Krishna Homeschool, OR, United States of America

Fourth Award of $500

MATH001 — Validating a Predictive Mathematical Modelling Paradigm for Travelling From Point A to Point B

  • Edward Garth, Redeemer Baptist School, NSW, Australia

MATH004 — On Ramanujan’s Identity for Odd Zeta Values and Its Generalization

  • Sarth Chavan, Aditya English Medium School, Maharashtra, India

MATH009 — A Circular Approach to the Broken Pick-Up Sticks Problem

  • Yavuz Yurduseven, Amasya Sehit Ferhat Unelli Bilim ve Sanat Merkezi, Turkey

MATH037 — Factorizations in Evaluation Monoids of Laurent Semirings

  • Sophie Zhu, Williamsville East High School, NY, United States of America

MICROBIOLOGY

First Award of $5,000

MCRO003 — Computational Analysis of the Cystic Fibrosis Lung Microbiome and Development of a Non-Toxic Quorum Quenching Cocktail Therapy To Inhibit Multispecies Biofilm Proliferation

  • Shriya Bhat, Plano East Senior High School, TX, United States of America

Second Award of $2,000

MCRO014 — Decomposition of Microplastics by Tenebrio molitor (Mealworm) Intestinal Facultative Anaerobes Facilitate Wheat Growth

  • Yujia Ji, No. 2 High School of East China Normal University, Shanghai, China

MCRO017 — Developing a Monomolecular Model To Describe the Disease Progress Curve for Early Blight in Tomato (Solanum lycopersicum), Potato (Solanum tuberosum), and Bell Pepper (Capsicum annuum), Treated With Novel Microbial Formulations

  • Shloke Patel, Hillsborough High School, FL, United States of America

MCRO020 — The Influence of Sound Frequencies on Bacterial Growth: A New Perspective on a New Research Field

  • Nanna Kalmar, Egaa Gymnasium, Midtjylland, Denmark

MCRO030 — Exploiting Plasmid-Mediated Resistance: Discovery of Small-Molecule Inhibitors for the Artificial Activation of the Kid-Kis Toxin-Antitoxin System in Plasmid R1

  • Pinyu Liao, Inglemoor High School, WA, United States of America

Third Award of $1,000

MCRO001 — The Clash of the Modern Crises: A Study Investigating the Development of Antibiotic Resistance in Escherichia coli Under Increasing Carbon Dioxide

  • Tahlia Martignago, Menai High School, New South Wales, Australia

MCRO006T — Gene Expression Mechanism of Alternative Sigma Factors SigE and SigB Inducing Rifampicin Resistance in Mycobacterium Smegmatis

  • Jungho Kim, Korea Science Academy of KAIST, Busan, South Korea
  • Minjae Kim, Korea Science Academy of KAIST, Busan, South Korea
  • Sanghyun Park, Korea Science Academy of KAIST, Busan, South Korea

MCRO019 — Characterizing the Secretion of the Francisella tularensis Protein FTL_1123

  • Lakxshanna Raveendran, Commack High School, NY, United States of America

MCRO056 — Monitoring the Cellular Immune Profiles of COVID-Vaccinated Donors Using in silico-Designed Immunogenic Epitopes From SARS-CoV-2 Proteins

  • Rayan Jawa, Holmdel High School, NJ, United States of America

MCRO064T — Eukaryotic Algicide: Environmental Remediation of Harmful Algal Blooms via Microencapsulation for Bioactivation of Programmed Cell Death

  • Christopher Kwok, Sequoia High School, CA, United States of America
  • Nicholas Kwok, Sequoia High School, CA, United States of America

Fourth Award of $500

MCRO004 — The Development of an Effective Antibiotic Treatment To Limit the Bacterial Growth of Staphylococcus epidermidis on Total Joint Arthroplasties

  • Raven Pascua, Wiregrass Ranch High School, FL, United States of America

MCRO012 — Determining If Bacterial Genera Found in Natural Bat Roosts Are Known Fungal Inhibitors of Pseudogymnoascus destructans (Pd) (Y7)

  • Calvin Carpenter, All Saints Episcopal High School, TX, United States of America

MCRO032 — A Solid State: Growing Chlorella vulgaris in Different Media

  • Mark Lin, Palos Verdes High School, CA, United States of America

MCRO033 — Changing the Martian Atmosphere: Examining Lichen’s Effect on Oxygen Percentage in a Simulated Martian Atmosphere

  • Fiona Dreesbach, Hayfield Secondary School, VA, United States of America

MCRO034 — Anti-Biofilm Activity of Isolated Bacteriophages for the Treatment of Multidrug-Resistant Pulmonary Infections

  • Julia Brodsky, H-B Woodlawn Secondary Program, VA, United States of America

MCRO058 — Modeling Quorum Sensing Cycles in Pseudomonas aeruginosa Using Longitudinal Approaches by Measuring Gene Expression

  • Maryam Abdel-Azim, Central Bucks High School East, PA, United States of America

MCRO060 — The Effects of Mississippi River Pollutants on the Growth of Microcystis aeruginosa

  • Emerson Morris, St. Patrick Catholic High School, MS, United States of America

PHYSICS AND ASTRONOMY

First Award of $5,000

PHYS039 — Skew-Axis Cylinder Lens Optical System: Physical Properties, Application for Novel Method of Clinical Optometry of Astigmatism, and Engineering Implementation

  • Alexander Plekhanov, Beaverton Academy of Science and Engineering, OR, United States of America

PHYS041 — Utilizing InSb/Si Quantum Dots for the Development of Next-Generation Multivalued High-Mobility Transistor Technology

  • Ayush Nayak, Westview High School, CA, United States of America

Second Award of $2,000

PHYS005 — Dynamic Contact Angle Measurements of Superhydrophobicity in Face Masks To Minimize Exposure to COVID-19 (Year 3: Lab-to-Market)

  • Annika Vaidyanathan, Winter Springs High School, FL, United States of America

PHYS022T — Physical Description and Modeling of Paper Strip Flights

  • Leo Neff, Gewerbliche und Hauswirtschaftlich-Sozialpflegerische Schulen Emmendingen (GHSE), Baden-Württemberg, Germany
  • Leonard Muenchenbach, Gewerbliche und Hauswirtschaftlich-Sozialpflegerische Schulen Emmendingen (GHSE), Baden-Württemberg, Germany

PHYS043 — The Search for Dark Matter Through Soft Unclustered Energy Patterns at CMS

  • Michelle Park, Solon High School, OH, United States of America

PHYS061T — The Three-Body Problem: A Stability Analysis of Multiple Star Systems

  • Albin Sjogren, Polhemskolan, Skane, Sweden
  • Simon Holmqvist, Polhemskolan, Skane, Sweden

Third Award of $1,000

(Video) Regeneron ISEF 2022 - Excellence in Science & Technology Panel

PHYS010 — Formula One Aerodynamics

  • Dashayin Gilbert, Curro Durbanville High School, Western Cape, South Africa

PHYS014T — Is Quantum Mechanics Wrong?: Verification of Bell-Type Inequality Violation and Suggestion of the Improved Form Inequality

  • Hyeondong Yoo, Korea Science Academy of KAIST, Busan, South Korea
  • Jiwan Seo, Korea Science Academy of KAIST, Busan, South Korea
  • Sanghwa Lee, Korea Science Academy of KAIST, Busan, South Korea

PHYS021 — Modeling the Atmospheric Evolution of Exoplanets in the Habitable Zone of M-Dwarfs

  • Ashini Modi, Caddo Parish Magnet High School, LA, United States of America

PHYS040 — Real-Time Prediction of Solar Flares and Coronal Mass Ejections

  • Rohit Prasanna, Academies of Loudoun, VA, United States of America

PHYS055 — Powerful Quasar-Driven Outflows in the Local Universe From the Cosmic Origins Spectrograph Hubble Space Telescope Far-Ultraviolet Spectroscopic Archive

  • Orion Foo, Poolesville High School, MD, United States of America

PHYS068 — Discovering Extremely Rare Neutral Carbon Absorbers in Intergalactic Medium Using Machine Learning

  • Ashley Xu, The Winsor School, MA, United States of America

Fourth Award of $500

PHYS009T — Lightwhiskers: Branched Flow of Light

  • Jan Dajnec, Max-Planck-Gymnasium Saarlouis, Germany
  • Maximilian Dorzweiler, Max-Planck-Gymnasium Saarlouis, Germany

PHYS019 — Simulating Off-Axis Short Gamma-Ray Burst Afterglows To Inform Electromagnetic Follow-Up to Future Gravitational Wave Events

  • Leon Garcia, Corvallis High School, OR, United States of America

PHYS025 — Discovery of Superconductivity and Structural Phase Transition in Heusler Compound HfPd2Sn

  • Yuxuan Chen, Hangzhou Xuejun High School, Zhejiang, China

PHYS029 — Mutual Influence of Two Drops Falling Through Water; Complex Behavior of Vortex Rings of Drops Fragmenting Due to Hydrodynamic Instabilities

  • Rina Nakajima, Osaka Prefectural Tennoji High School attached to Osaka Kyoiku University, Japan

PHYS046 — Phase Noise Characterization in Optical Fiber-Based Sensors

  • Omer Arian, Ort Ironi D, Israel

PHYS064 — Bob Pendulum Oscillation Under Air Flow: An Experimental and Numerical Investigation

  • Witchayoot Nakasoon, Benjamarachutit School, Nakhon Si Thammarat, Thailand

PHYS069T — Learning From the Shadows: Exploring North Polar Impact Craters in Mercury’s Permanently Shadowed Regions

  • Jasmine Palma, Townsend Harris High School, NY, United States of America
  • Michelle Wu, Townsend Harris High School, NY, United States of America

PHYS071 — Trailer Towing Safety: How Load Weight Distribution and Tow Vehicle Size Affects Trailer Sway

  • Anderson Washburn, Canyon View Junior High School, UT, United States of America

PLANT SCIENCES

First Award of $5,000

PLNT025T — Early Detection of Drought Stress Through a Novel AI Drought Assessment (AIDA) Model in Field Grown Tomato (Solanum lycopersicum) Plants Using a Custom-Built “Spectra-Rover”

  • John Benedict Estrada, Clovis North High School, CA, United States of America
  • Pauline Estrada, Clovis North High School, CA, United States of America

Second Award of $2,000

PLNT002 — How Do Flavonoids and Isoflavonoids Improve Nodulation in Legumes

  • Abbey Curran, Daramalan College, ACT, Australia

PLNT017 — Isolation and Characterization of Plant Growth Promoting Bacteria From Olive Tree Cultivated Under Desert Farming in Saudi Arabia

  • Faisal Al Khwaiter, Riyadh School for Boys and Girls, Saudi Arabia

PLNT041 — Developing a Model in situ Resource Utilization System for Oxygen Sustaining Life Support and Launch Cost Reduction for Mars

  • Ariella Blackman, Harrison High School, NY, United States of America

Third Award of $1,000

PLNT004 — Spatio-Temporal Generation of Morphological Features for Plant Growth Prediction Using Progressively Growing GANs

  • Dhruv Sheth, Pace Junior Science College, Maharashtra, India

PLNT009T — Electric Shock Can Protect Plants Against Viruses

  • Fu-Ru Li, Taipei First Girls High School, Chinese Taipei
  • Shao-Jyun Lai, Taipei First Girls High School, Chinese Taipei

PLNT014 — Analysis of Pollen-Pistil Interactions To Model Reproductive Thermotolerance in Tomato

  • Alexander Nelson, Nelson Home School, AZ, United States of America

PLNT016 — Suicidal Germination of Striga hermonthica in Response to Various Cytokinins in Combination With Fluridone/1-Aminocyclopropane-1-Carboxylic Acid

  • Ahmed Behisi, Dhahran Ahliyya School, Eastern Province, Saudi Arabia

Fourth Award of $500

PLNT005T — A Sound Solution: An Innovative Application of Insects’ Bioacoustics Effect on Herbaceous Plants

  • Jessica Li, Shanghai American School – Puxi Campus, Shanghai, China
  • Lena Wang, Shanghai American School – Puxi Campus, Shanghai, China

PLNT018 — A Heterologous System Examination of JACKDAW Mutant Variants’ Effects on Complex Formation With SHORT-ROOT and SCARECROW

  • Faisal AlGhamdi, Riyadh School for Boys and Girls, Saudi Arabia

PLNT030 — Elucidating Terrestrial Optical Refrigeration Through Transpiration in Rhizophora mangle and Chlorophyll A Fluorescence in Low-Polarity Mediums

  • Aaron Song, Ossining High School, NY, United States of America

PLNT035 — Abolition of Unfurling Nutrients Is the Solution for Elimination of Microalgae in the Indian River Lagoon (Year III)

  • Erin Gaydar, Edgewood Junior Senior High School, FL, United States of America

PLNT038 — Computational Analysis of the Rhizosphere Metagenome and a Wet Lab Approach To Derive an Optimal Strategy for Heavy Metal Remediation in situ

  • Prisha Bhat, Plano East Senior High School, TX, United States of America

PLNT045 — Soilization of Sand Indicated by Photosynthetic Rate, Water Retention Rate, and Health of Plants

  • Ava Zhang, Brooklyn Technical High School, NY, United States of America

ROBOTICS AND INTELLIGENT MACHINES

First Award of $5,000

ROBO002T — Soft Origami-Inspired 3D Print-In-Place Artificial Intelligence Robots

  • Saan Cern Yong, Sekolah Menengah Kebangsaan Katholik, Selangor, Malaysia
  • Sheng Ze Yeoh, Sekolah Menengah Kebangsaan Katholik, Selangor, Malaysia

ROBO076 — Neuron-Specific Dropout: A Deterministic Regularization Technique To Prevent Neural Networks From Overfitting and Reduce Dependence on Large Training Samples

  • Joshua Shunk, Perry High School, AZ, United States of America

Second Award of $2,000

ROBO038 — Development and Construction of a Low-Cost Six-Axis Robot Arm

  • Noa Sendlhofer, Academia Engiadina, Graubünden, Switzerland

ROBO050 — Designing a Robotic Arm Prosthesis With the Integration of FDM 3D Printing, Haptic Feedback, FSRs, and Machine Vision

  • Jilly Choi, duPont Manual High School, KY, United States of America

ROBO053 — Geometric Consistency-Based Self-Supervised Neural Network: A Novel Deep Learning Framework for 3D Human Shape and Motion Reconstruction

  • Michelle Hua, Cranbrook Kingswood School, MI, United States of America

ROBO065 — Detecting Cracks in Concrete Structures Using a Deep Learning Wall-Climbing Robot

  • Anthony Saturnino, Bishop Ryan Catholic Secondary School, Ontario, Canada

ROBO083 — Mind Beacon: A Portable Spatial Recognition Device for the Visually Impaired Using a 3D Depth Sensor and Custom Tactile Display

  • Seoyoung Jun, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

Third Award of $1,000

ROBO007 — Penden: Making the Internet More Accessible to the Blind

  • Abhijith Chandran, Mahindra United World College, Maharashtra, India

ROBO015T — Project SERSI: Smartphone-Enabled Robotic Sign Language Interpreter

  • Alex Moore, Saint Paul Academy and Summit School, MN, United States of America
  • Ruth Mellin, Saint Paul Academy and Summit School, MN, United States of America

ROBO037 — Systematic Parkinson Audio Recognition Construct (SPARC): A Novel Approach Implementing a Machine Learning Method To Diagnose Parkinson’s Disease Using Voice Features

  • Anu Iyer, Little Rock Central High School, AR, United States of America

ROBO042T — Autonomous Base Station for Drone Storage and Battery Swapping

  • Andrei Copaci, Liceul de Creativitate si Inventica Prometeu-Prim, Chisinau, Republic of Moldova
  • Cosmin Ciorba, Theoretical Lyceum “Ion Creanga”, Republic of Moldova

ROBO052T — COVision: A Novel Convolutional Neural Network for the Differentiation of COVID-19 From Common Pulmonary Conditions

  • Kush Parikh, Troy High School, MI, United States of America
  • Timothy Mathew, Troy High School, MI, United States of America

ROBO058 — Using Subpixel Interpolation and Deep Learning Convolution Models To Compress Domain-Specific Audio Waveforms

  • Nikhil Nayak, Sunset High School, OR, United States of America

ROBO073 — Hard Missions Robot

  • Abd Elrahman Draz, Future International Schools Sadat City Branch, El Sadat, Egypt

Fourth Award of $500

ROBO008 — An Eco-Friendly Deep Learning Tool for Disrupting Insect Mating Behavior of Diaphorina citri Supporting the Mitigation of Unwarranted Pesticide Usage in Citrus Greening Control

  • Sruthi Sentil, James Rickards High School, FL, United States of America

ROBO010 — The Smartest Know Their Limits: A Novel Semi-Supervised Causal Inference Deep Learning Model for Open Set Recognition

  • Richard Xue, Shanghai American School – Puxi Campus, Shanghai, China

ROBO023 — Search and Rescue System Using Omni-Orientation Mapping Robot

  • Matthew Kim, Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology, GA, United States of America

ROBO051 — Low-Cost Quadruped Robot With Rough Terrain Traversal, Obstacle Avoidance, and Autonomous Navigation

  • Henry Zhao, Collingwood School, British Columbia, Canada

ROBO056 — Glasses for the Blind Using Finger Tracking and OCR

  • Du-go Park, Korea Digital Media High School, South Korea

ROBO059 — Neural Networks Learn Lazily: Improving Generalization and Adversarial Robustness via Learning Capacity-Complexity Constraints

  • Andy Phung, Independence High School, CA, United States of America

ROBO066 — Designing a LiDAR Topographic Navigation System: A Novel Approach To Aid the Visually Impaired

  • Tiffani Gay, Orlando Science Schools, FL, United States of America

ROBO069 — Detection of Benign and Malignant Lung Nodules in 3D Volumes Generated From Thoracic Computed Tomography Scans Leveraging Artificial Intelligence, Year 2

  • Bianka Albert, West Shore Junior/Senior High School, FL, United States of America

ROBO071 — A Helmholtzian Deep Learning Approach to Glomeruli Segmentation Using Energy-Based Models for Uncertainty Estimation

  • Omar Abul-Hassan, Ocean Lakes High School, VA, United States of America

SYSTEMS SOFTWARE

First Award of $5,000

SOFT011 — An Investigation Into Worldwide Electoral Systems and the Development of a Novel Internet Voting System

  • Andrei Florian, Saint Aidans C.B.S, Ireland

Second Award of $2,000

SOFT014 — Argus III: A Novel Image Optimization and Augmentation Framework To Enable an Improved Patient Experience for the Next Generation Epiretinal Prosthesis

  • William Huang, Palos Verdes Peninsula High School, CA, United States of America

SOFT016 — A Home Automation System for Neuromuscular Disorder Patients Using Brain-Computer Interface

  • Navya Ramakrishnan, Plano Senior High School, TX, United States of America

SOFT054 — Subscript: A Functional Programming Language for Scripting in Data-Driven JVM Applications

  • Elliott Krzeminski, Red Mountain High School, AZ, United States of America

Third Award of $1,000

SOFT002 — Development of Immersive Metaverses Applied to Astrobiology Teaching

  • Henrique Amorim, Colegio Dante Alighieri, São Paulo, Brazil

SOFT031 — Combating Disease in Under-Resourced Areas: Synthetic Degradation as a Method to Low-Quality Image Classification

  • Raahi Chada, Academies of Loudoun, VA, United States of America

SOFT032 — Using Kleisli Morphisms for Malware Detection With Graph Convolution Networks

  • Landon Colaresi, Pittsburgh Allderdice High School, PA, United States of America

SOFT037 — Million.js: A Fast, Compiler-Augmented Virtual DOM for Performant JavaScript UI Libraries

  • Aiden Bai, Camas High School, WA, United States of America

SOFT048 — An Active Fairness Algorithm for Estimating Socioeconomic Status From Household Surveys and Satellite Images

  • Ritika Brahmadesam, Ossining High School, NY, United States of America

Fourth Award of $500

SOFT012T — Mind Plateau: A Collaborative Mobile Application and Procedural Puzzle Generation for Mind Games Education

  • Muhammed Yusuf Kartal, Kartal Anadolu Imam Hatip High School, Turkey
  • Yusuf Efdal Yilmaz, Kartal Anadolu Imam Hatip High School, Turkey

SOFT024 — Detecting Glaucoma From Retinal Fundus Images Using Machine Learning

  • Rohan Kalia, Wheeler High School, GA, United States of America

SOFT035 — Novel Method for the Identification of High-Risk Space Debris

  • Thomas Vielmetti, Nicolet High School, WI, United States of America

SOFT040 — Waycat – Scratch-Like Code Editor That Can Translate Blocks To Code and Vice Versa

  • Mykhailo Shynder, Richelieu Scientific Lyceum, Odes’ka, Ukraine

SOFT051 — Sustainability Scanner: Empowering Consumers To Make Eco-Friendly Grocery Purchases

  • Jay Nimbalkar, Green Hope High School, NC, United States of America

SOFT052T — How Far Can You See?: Simulations of Sightlines in Swedish Landscapes

  • Andreas Tornkvist, Curt Nicolin Gymnasiet, Ostergotland, Sweden
  • Moltas Lindell, Curt Nicolin Gymnasiet, Ostergotland, Sweden

TRANSLATIONAL MEDICAL SCIENCE

First Award of $5,000

TMED010T — BiDEx – A Screening System for Rapid Proactive Detection of Patients With Liver Fluke Infection Using a CNN Model To Detect Orphistorchis viverrini Eggs From Microscopic Fecal Images and a NN Model for Infection Risk Assessment

  • Chris Tidtijumreonpon, The Prince Royal’s College, Chiang Mai, Thailand
  • Napassorn Litchiowong, The Prince Royal’s College, Chiang Mai, Thailand
  • Wattanapong Uttayota, The Prince Royal’s College, Chiang Mai, Thailand

Second Award of $2,000

TMED004T — FlikcerAI: Resolution of Photosensitive Epileptic Visual Content With Spatio-Temporal Luminance Frequency Analysis

  • Ashay Srivastava, Delhi Public School, R. K. Puram, New Delhi, India
  • Jaisal Kothari, Amity International School – Saket, Delhi, India

TMED026 — Investigating the Cytotoxicity of Centella asiatica Methanolic Leaf Extracts on MDA-MB-231 Human Breast Cancer Cells

  • Mercedes Randhahn, Saint Joseph Catholic High School, UT, United States of America

TMED032 — OncoRx: An Integrative Approach to Identification of Pan-Cancer Molecular Biomarkers and Prediction of Targeted Multi-Drug Cancer Therapeutics

  • Darsh Mandera, Jesuit High School, OR, United States of America

TMED040 — In silico High-Throughput Identification of Novel Dual Amyloid Beta and Tau Aggregation Inhibitors for Alzheimer’s Disease Treatments

  • Amrutha Srivatsav, Palos Verdes Peninsula High School, CA, United States of America

Third Award of $1,000

TMED006 — GliomAssist: Computational Glioma Grading and Prognosis With PET

  • Vishnu Sampathkumar, National Public School, Indiranagar, Karnataka, India

TMED031 — Enabling Ankle-Brachial Index Prediction From Dopplers Using Deep Learning for Peripheral Arterial Disease Diagnosis

  • Adrit Rao, Palo Alto Senior High School, CA, United States of America

TMED048 — Cancer-Specific NF-kB Inhibition via Novel Small Molecule IT-848: Investigating IT-848 Monotherapy and Combination Therapy for Hematological Malignancy Treatment

  • Janice Rateshwar, Jericho High School, NY, United States of America

TMED056 — AutoFlow: A Novel Method for Assessing Minimal Residual Disease in Breast Cancer Patients by Identifying Bone Marrow Disseminated Tumor Cells Using Flow Cytometry Data

  • Dheepthi Mohanraj, North Carolina School of Science and Mathematics, NC, United States of America

TMED064 — PANDwriting: An Accessible, High-Sensitivity Parkinson’s and Alzheimer’s Screening System Using Vision-Based Handwriting Kinematic Analysis and Machine Learning

  • Ron Nachum, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

Fourth Award of $500

TMED005 — A Quantum Machine Learning-Based Framework for Early Cancer Detection and Biomarker Identification Through Transcriptome Profiles

  • Rushank Goyal, 7i World School, Madhya Pradesh, India

TMED013 — The Role of Melanotropins in the Improvement of Cognitive Functions in Dementia-Related Disorders

  • Patryk Wekwejt, Joseph Bem High School No.1 in Ostroleka, Mazowieckie, Poland

TMED022 — 1,4-Benzodioxin Derivatives as Dual Inhibitors for Alpha-amylase and Alpha-glucosidase for Managing Type 2 Diabetes

  • Maryam Al Abdulbaqi, Safwa First Secondary School, Eastern, Saudi Arabia

TMED038 — Development of a Readily Accessible Machine Learning Diagnostic for Early-Stage Mild TBI Using Eye Tracking Methods

(Video) MSEF 2022 Virtual Awards Ceremony

  • Ashley Malkin, Greenwich High School, CT, United States of America

TMED042 — Novel Prediction of Five-Year Survival and Recurrence Rates and Discovery of Cancer Genetic Biomarkers Using MIBI Scans in the Tumor-Immune Microenvironment

  • Snikitha Banda, Notre Dame High School San Jose, CA, United States of America

TMED044 — Designing a Deep Learning-Based Resource-Efficient Diagnostic System for Metastatic Breast Cancer: Reducing Long Delays of Clinical Diagnosis and Improving Patient Survival in Developing Countries

  • William Gao, Centennial High School, MD, United States of America

TMED051 — Development of a Home N-Terminal Pro-Brain Natriuretic Peptide Assay for Early Detection of Congestive Heart Failure

  • Maya Chiravuri, Choate Rosemary Hall, CT, United States of America

FAQs

Who won the ISEF 2022? ›

(NASDAQ: REGN) and Society for Science (the Society) announced that Robert Sansone, 17, of Fort Pierce, FL, won the $75,000 top award in the 2022 Regeneron International Science and Engineering Fair (Regeneron ISEF), the world's largest global high school competition, for a project that explored high-efficiency ...

How many awards does ISEF 2022 have? ›

Saudi students who won at Regeneron International Science & Engineering Fair (ISEF) 2022 and brought home more than 20 awards were honored on Thursday during the King's Cup final match. ISEF 2022 was held in Atlanta in the US state of Georgia.

How many ISEF finalists are there? ›

In addition to the top winners, approximately 600 finalists will receive awards and prizes for their innovative research at the ISEF (sponsored by Regeneron). View the 2021 ISEF Grand Award winners.

How do I enter ISEF? ›

To compete at ISEF, a 9th-12th grade student must first win the honor through participation at a Society-affiliated fair. Each affiliated fair has a designated number of projects (individual or team) that they may support to come to ISEF.

Do colleges care about ISEF? ›

There's a reason ISEF winners are so highly-valued by colleges: schools know how much time and effort it takes to excel at the science fair. If it was easy, then ISEF wouldn't be the most competitive science fair in the country.

Is there Google Science Fair 2022? ›

If you are a student of science or maths and you want to take into account various inventions that will help you to change the world then you can apply for the Google Science Fair 2022-23 competition which will be presented by the authorities in the years 2022-2023.

Who won ISEF 2021? ›

Michelle Hua, a rising junior at Cranbrook Kingswood School in Bloomfield Hills, Michigan, won this year's first place $75,000 George D. Yancopoulos Innovator Award, the top prize at the 2021 Regeneron ISEF.

How many students go to ISEF? ›

Each year, ISEF brings over 1,800 high school students from 75 countries to exhibit and demonstrate ingenuity and innovation through science projects of their own design.

Who won ISEF 2019? ›

More videos on YouTube
CategoryNameCity
BiochemistryAnnika MorganRedding
Biomedical and Health SciencesShriya ReddyNorthville
Biomedical EngineeringKrithik RameshGreenwood Village
Cellular and Molecular BiologyAllison JiaSan Jose
18 more rows

Who won ISEF 2017? ›

Amber Yang, Ivo Zell, and Valerio Pagliarino won the top awards at the Intel ISEF 2017.

Videos

1. Regeneron STS 2022 Highlights
(SocietyforScience)
2. Fairfax County Regional Science and Engineering Fair Award Ceremony - 3/20/2022
(Fairfax County Public Schools)
3. Regeneron ISEF 2022 - Special Awards Ceremony
(SocietyforScience)
4. 2021 Eskom Expo International Science Fair virtual awards ceremony (Uncut Edition)
(Eskom Expo for Young Scientists)
5. 2022 Thomas Alva Edison Kiwanis Regional Science and Engineering Fair Awards Ceremony
(School District of Lee County)
6. Regeneron ISEF 2022 - Women in STEM Panel, presented by Johnson & Johnson
(SocietyforScience)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Sen. Ignacio Ratke

Last Updated: 10/25/2022

Views: 5297

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Sen. Ignacio Ratke

Birthday: 1999-05-27

Address: Apt. 171 8116 Bailey Via, Roberthaven, GA 58289

Phone: +2585395768220

Job: Lead Liaison

Hobby: Lockpicking, LARPing, Lego building, Lapidary, Macrame, Book restoration, Bodybuilding

Introduction: My name is Sen. Ignacio Ratke, I am a adventurous, zealous, outstanding, agreeable, precious, excited, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.